АПВУ звернулася до АМКУ щодо монопольного адміністрування НАІС Автоматизованої системи виконавчого провадження
24 червня АПВУ звернулася до Антимонопольного комітету України з заявою про порушення Міністерством юстиції України та ДП «Національні інформаційні системи» законодавства про захист економічної конкуренції.
У своїй заяві представники АПВУ зазначають, що маючи ознаки монопольного права на адміністрування АСВП, ДП «НАІС» не може забезпечити повноцінну роботу Системи, але зобов’язує виконавців сплачувати за її користування значну суму. Зокрема, протягом 2017 – 2020 років лише приватні виконавці сплатили ДП НАІС за користування Системою близько 20 мільйонів гривень. За попередніми підрахунками, за послуги з доступу до Системи державним виконавцям на користь ДП НАІС протягом цього ж періоду була сплачена не менша сума.
Звертаючись до АМКУ, спільнота приватних виконавців поінформувала, що численні звернення АПВУ до ДП «НАІС» та Міністерства юстиції України як держателя Системи про негайну модернізацію АСВП у переважній більшості випадків залишалися без належного практичного реагування. Не знайшла підтримки ДП «НАІС» та Мін’юсту пропозиція щодо надання з боку ДП НАІС доступу до прикладного програмного інтерфейсу (Application Programming Interface, API) Системи. Міжнародні партнерські організації, зокрема Проект «Європейське правосуддя – Україні», готові були надати експертну та матеріально-технічну підтримку для розробки і впровадження відповідного програмного забезпечення для роботи з АСВП (більш зручний інтерфейс та більш ефективна система завантаження та обміну документами), з подальшою передачею права власності на дане програмне забезпечення державі.
«Вважаємо, що вказані дії ДП НАІС та Мін’юст мають бути кваліфіковані як зловживання монопольним становищем ДП НАІС і антиконкуренті дії Мін’юсту як органу влади, що призводять до спотворення конкуренції на ринку з надання послуг у сфері примусового виконання рішень судів на інших органів», - зазначив Голова АПВУ Віталій Чепурний. В межах розгляду справи окремому дослідженню, на думку АПВУ, підлягають:
обґрунтованість розміру платежу за надання послуг з користування Системою, які встановлений Мін’юстом і сплачується на користь ДП НАІС;
ефективність використання коштів, отриманих ДП НАІС за надання послуг з користування Системою, зокрема, умови залучення підрядних організацій, порівняння вартості і якості їх послуг з конкурентами;
ефективність комунікації ДП НАІС з підрядниками щодо покращення якості послуг з користування Системою та вдосконалення Системи.
З текстом Заяви АПВУ до АМКУ можна ознайомитись ось за цим посиланням https://cutt.ly/un5jxyX