Новини АПВУ
Заходи

У Львові відбулася міжнародна конференція «Медіація у виконавчому провадженні: сучасні виклики та перспективи»

Медіація може і має застосовуватися у виконавчому провадженні в Україні!

Такого спільного висновку дійшли учасники міжнародної науково-практичної конференції, що відбулася 16 лютого 2024 року.

Захід організувала Асоціація приватних виконавців України за підтримки Проекту ЄС "Pravo-Justice".

У конференції взяли участь провідні науковці, приватні виконавці, експерти у сфері застосування медіації з України, Литви і Франції. Колеги обговорили теоретичні і практичні аспекти, перспективи і можливості проведення медіації під час виконавчого провадження, а також проблему законодавчого забезпечення функціонування медіації в Україні як альтеративного виду вирішення спорів.

Голова АПВУ Оксана Русецька підкреслила, що за останній рік Асоціація приватних виконавців України звернула особливу увагу на процедуру мирного врегулювання спорів: в АПВУ було засновано спеціальний Комітет з медіації та інших видів альтернативного врегулювання спорів, який успішно працює в Україні з листопада 2023 року під керівництвом приватного виконавця і сертифікованого медіатора Катерини Каращук. За останні 2 місяці завдяки діяльності комітету спільнота приватних виконавців змогла мирним шляхом врегулювати численні спори, зокрема відкликати низку скарг на приватних виконавців з боку сторін виконавчого провадження.

Доктор юридичних наук, професор, приватний виконавець Сергій Лисенко в ході міжнародної науково-практичної конференції «Медіація у виконавчому провадженні: сучасні виклики та перспективи» проаналізував міждисциплінарні особливості кваліфікації медіаторів.

«Міждисциплінарність у широкому розумінні – це глобальний тренд, глобальна проблема і глобальне завдання. Синтез наукових досліджень у царині розвитку медіації та імплементація новіших здобутків у суміжні науки сприятиме синергетичному розвитку наук. Необхідність найширшого використання міждисциплінарної методології є особливо актуальною для медіації», – зазначив у своєму виступі Сергій.

Судовий виконавець Франції, міжнародний експерт у сфері виконання рішень Ліонель Декот презентував на міжнародній науково-практичній конференції «Медіація у виконавчому провадженні: сучасні виклики та перспективи» доповідь щодо медіації у виконавчому провадженні та вирішення спорів відповідно до французького законодавства.

«Медіаційна угода – це невід’ємне право сторін виконавчого провадження. Питання полягає в тому, коли саме її можна досягти. Медіація може виступати початковим етапом для налагодження діалогу між сторонами і може стати підставою для вирішення спору на будь-якій стадії: і до суду, і після нього. Відповідно, медіацію як засіб мирного врегулювання спорів можуть застосовувати як сторони виконавчого провадження, так і приватні виконавці і навіть самі судді. Такий підхід успішно працює у Франції», – зазначив у своїй доповіді Ліонель.

Директор Львівського центру медіації, адвокат, керуючий партнер АО “ЛІ Партнерс” Анна Лиско виступила на міжнародній науково-практичній конференції «Медіація у виконавчому провадженні: сучасні виклики та перспективи».

«Справедливе рішення спору в цілому можливе лише за умови проведеної медіації. У виконавчому провадженні медіація характеризується нерівністю позицій сторін і стає вже останньою сходинкою конфлікту. Тим не менш, її все одно потрібно проводити на цьому етапі, аби максимально задовольнити всі сторони», – вважає Анна.

Особливостями медіації у виконавчому провадженні Анна виділила саме нерівність сторін, факт останньої сходинки ескалації конфлікту, відсутню можливість передати справу медіатору та інтерес приватного виконавця.

К.п.н., викладач, арт-терапевт, голова Міжнародної асоціації психологів та тренерів-експертів Наталія Сабліна на міжнародній науково-практичній конференції «Медіація у виконавчому провадженні: сучасні виклики та перспективи» презентувала свої рекомендації як юристу вберегтися від емоційного, професійного вигорання в дні війни.

«Починайте опановувати тайм-менеджмент, розставляйте пріоритети. Навчіться казати «Ні» і розслаблятися. Керуйтеся правилом вирішувати не більше 6-7 справ на день. Тоді ви зможете опанувати прийоми саморегуляції та управління стресом», – рекомендує Наталія.

Міжнародна IMI сертифікована медіаторка Аліна Сергєєва презентувала доповідь «Сучасний погляд на виконавче провадження: роль медіації на заключній стадії судового розгляду» на міжнародній науково-практичній конференції «Медіація у виконавчому провадженні: сучасні виклики та перспективи».

«Тренд європейського судочинства – людиноцентричний підхід і відповідно людиноорієнтоване правосуддя. У Європейському Союзі у системі правосуддя державу намагаються в жодному разі не позиціонувати як каральну інституцію. Навіть суддів в Європі навчають тому, що навіть у судовому провадженні сторони повинні знайти порозуміння і досягнути угоди. Тому для наближення до європейських трендів Україні у виконавчому провадженні слід використовувати медіаційні техніки і саму процедуру медіації. Успіх такого підходу багато в чому залежатиме від регуляції законодавства та позиції самих виконавців», – зазначила на конференції Аліна.

Д.ю.н., професор кафедри фінансового права Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Заслужений юрист України Наталія Ковалко проаналізувала роль та ефективність медіації в діяльності державних та приватних виконавців на міжнародній науково-практичній конференції «Медіація у виконавчому провадженні: сучасні виклики та перспективи».

«Медіацію може проводити приватний виконавець, який відкрив виконавче провадження, або інший приватний виконавець-медіатор. Необхідно визначити як організаційно поєднувати приватному виконавцю діяльність виконавця та медіатора з огляду на ч. З ст. 18 Закону України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів»: передбачена заборона займатися іншою оплачуваною або підприємницькою діяльністю», – запропонувала у виступі Наталія.

Адвокат, сертифікована медіаторка International Mediation Institute (IMI), віце-президент Української Академії медіації Світлана Сергєєва презентувала на міжнародній науково-практичній конференції «Медіація у виконавчому провадженні: сучасні виклики та перспективи» етичні орієнтири в діяльності медіатора.

«Етичні орієнтири в діяльності медіатора передбачають доброчесність, повагу, а також незалежність, нейтральність та конфіденційність. Варто також зазначити про добросовісну конкуренцію, зобов’язання надавати достовірну інформацію, а також належний професійний рівень та підвищення кваліфікації. Усі зазначені етичні орієнтири закріплені в Кодексі етики Національної асоціації медіаторів України (НАМУ), прийнятому у 2017 році, а також у Європейському кодексі поведінки медіаторів 2004 року», – зазначила Світлана.

Заступник Голови Ради приватних виконавців міста Києва, приватний виконавець Марія Фесик проаналізувала роль медіації у конфліктології на міжнародній науково-практичній конференції «Медіація у виконавчому провадженні: сучасні виклики та перспективи».

«Приватному виконавцю важливо вміти абстрагуватися від емоційної складової конфлікту між сторонами виконавчого провадження, водночас звертаючи увагу на варіативність у вирішенні спору. Це головна суть медіації у виконавчому провадженні», – вважає Марія.

На конференції відбулося урочисте підписання Меморандуму АПВУ з Львівським центром медіації. Голова АПВУ Оксана Русецька та директор Львівського центру медіації Анна Лиско, підписавши документ, висловили сподівання на плідну співпрацю у просуванні медіації в Україні.

Асоціація приватних виконавців України дякує учасникам за увагу до теми медіації та сподівається, що цей напрям в подальшому набиратиме популярності і повноцінного становлення в нашій країні. Питання запровадження медіації у виконавчому провадженні потребує врегулювання на законодавчому рівні. В такому разі цей напрям вирішення спорів може значно підвищити ефективність українського правосуддя.

Повний відеозапис конференції доступний за посиланням.

З презентаціями спікерів можна ознайомитися за посиланням.

Фотозвіт