Новини АПВУ
Заходи

Відбулося обговорення актуальних питань зупинення та припинення діяльності приватних виконавців

Захід відбувся 5 листопада 2024 року у Києві у приміщенні Проєкту ЄС «Право-Justice» за ініціативи Асоціації приватних виконавців України.

У заході взяли участь представники:

Асоціації приватних виконавців України:
Голова АПВУ Оксана Русецька
Заступники Голови АПВУ Георгій Парфьонов і Андрій Авторгов

Приватні виконавці Володимир Скрипник, Марія Фесик, Михайло Корольов, Анатолій Телявський, Іван Жаботинський і в.о. голови секретаріату РПВУ Леся Прудивус

Міністерства юстиції України:
заступник міністра юстиції з питань виконавчої служби Андрій Гайченко
Заступник директора Департаменту державної виконавчої служби Юрій Вишневський
Директор Директорату правосуддя та кримінальної юстиції Олійник Олександр
Начальник Головного управління нормативно-правового забезпечення виконавчих проваджень Вікторія Лучкина

Проекту ЄС «Право-Justice»:
керівниця компоненту "Виконання судових рішень і захист прав власності" Ірина Жаронкіна
національний експерт Вʼячеслав Панасюк

Програми USAID “Справедливість для всіх”
Експерт Олег Михайлюк

Представники банківської спільноти:
ПриватБанк: Дмитро Бочаров Наталія Глущенко, Оксана Дзюзюра, Юрій Єгоров, Альбіна Кривенко, Яна Нагайцева, Юлія Степура
Ощадбанк: Олександр Койдан,
Укргазбанк: Андрій Джура, Андрій Шевченко
Укрексімбанк: Олена Іванчук, Ян Скорбулатов.

Захід надав колегам можливість обговорити низку актуальних питань, які на сьогодні створюють значні виклики для нормального функціонування системи примусового виконання рішень в Україні, а саме:доцільність застосування зупинення діяльності приватного виконавця як засобу дисциплінарного стягнення, оскільки фактично за таких умов більше покараними залишаються сторони виконавчих проваджень, ніж сам приватний виконавець та надання доступу до банківських рахунків приватних виконавців, діяльність яких припинена чи зупинена.

Голова АПВУ Оксана Русецька у доповіді звернула увагу на особливість інституту тимчасового приватного виконавця, застосування якого в свою чергу становить надмірне навантаження на відповідного колегу і досить часто не призводить до ефективного виконання рішень. Важливим проблемним аспектом також залишається доступ до рахунків приватних виконавців, діяльність яких припинена. Актуальним на сьогоднішній час є питання щодо механізму блокування рахунків приватних виконавців за зверненням Асоціації у разі наявної ймовірності неналежного використання коштів виконавчого провадження.

В свою чергу, представники державних банків наголосили, що наразі відсутнє нормативне врегулювання порядку надання доступу до рахунку приватних виконавців іншим особам, а надання такого доступу пов’язане з розкриттям банківської таємниці.

Одним із варіантів вирішення проблеми пропонується розглянути можливість запровадження спеціального рахунку для тимчасового приватного виконавця чи приватного виконавця, який здійснює заміщення та запропоновано ініціювати внесення змін та доповнень до нормативно-правових актів НБУ, зокрема, до Інструкції про безготівкові розрахунки в національній валюті користувачів платіжних послуг, затвердженої Постановою Правління Національного банку України 29.07.2022 № 163 та Інструкції про порядок відкриття та закриття рахунків користувачам надавачами платіжних послуг з обслуговування рахунків, затвердженої Постановою Правління Національного банку України 29.07.2022 № 162.

Крім того, доцільно законодавчо визначити перелік документів, на підставі яких банки надаватимуть право доступу до рахунків приватного виконавця, діяльність якого припинено, тимчасовому приватному виконавцю (наказ Міністерства юстиції України, договір про заміщення приватного виконавця тощо).

За результатами заходу експерти зійшлися на необхідності законодавчого врегулювання зазначених проблем, що може бути здійснено через зміни до підзаконних нормативно-правових актів, до Закону України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень», а також Закону України «Про банки і банківську діяльність», прийнято рішення щодо підготовки та направлення листів до Національного банку України з пропозиціями щодо законодавчого врегулювання проблемних питань.