Висновок № 126
щодо скарги на дії приватного виконавця виконавчого округу Одеської області
Комітет з етики дослідив доводи скарги заявника, пояснення приватного виконавця та надані приватним виконавцем матеріали виконавчого провадження № 63405218 на дотримання норм Кодексу професійної етики приватних виконавців.
Скаржник є боржником за виконавчим провадженням № 63405218, відкритим на підставі наказу Господарського суду Одеської області від 29.09.2020 р. у справі № 916/1861/20 про стягнення з фізичної особи-підприємця на користь ТОВ «Аміго И С» заборгованості та судового збору.
Доводи скарги та їх оцінка Комітетом з етики.
1. Скаржник посилається на порушення приватним виконавцем ст. 28 Закону України «Про виконавче провадження», відповідно до якої копії постанов виконавця та інші документи виконавчого провадження доводяться виконавцем до відома сторін та інших учасників виконавчого провадження, надсилаються адресатам простим поштовим відправленням або доставляються кур’єром, крім постанов про відкриття виконавчого провадження, про повернення виконавчого документа стягувачу, повідомлення стягувачу про повернення виконавчого документа без прийняття до виконання, постанов, передбачених пп. 1-4 ч. 9 ст. 71 цього Закону, які надсилаються рекомендованим поштовим відправленням. Боржник вважається повідомленим про початок примусового виконання рішень, якщо йому надіслано постанову про відкриття виконавчого провадження за адресою, зазначеною у виконавчому документі. Документи виконавчого провадження доводяться до відома або надсилаються адресатам не пізніше наступного робочого дня з дня їх винесення.
Скаржник стверджує, що постанова про відкриття виконавчого провадження йому взагалі не направлялася, що позбавило останнього права надати свої пояснення, висловити доводи і міркування з приводу перебігу виконавчого провадження.
Дослідивши матеріали виконавчого провадження № 63405218, Комітет з етики встановив, що постанова про відкриття виконавчого провадження від 23.10.2020 надіслана боржнику рекомендованою кореспонденцією з повідомленням про вручення 26.10.2020 р., про що свідчить наявна у матеріалах виконавчого провадження квитанція АТ «Укрпошта» за № 6800402733673.
Комітет з етики враховує, що постанова про відкриття виконавчого провадження була надіслана наступного робочого дня з дня винесення постанови, оскільки 24.10.2020 – 25.10.2020 р. є вихідними днями.
2. Скаржник стверджує, що під час здійснення виконавчого провадження приватний виконавець порушив порядок звернення стягнення на майно боржника. На переконання Скаржника, під час здійснення виконавчого провадження, відкритого на підставі виконавчого документа про стягнення коштів з боржника фізичної особи-підприємця, виконавцем не враховано вимоги ст. 52 Закону України «Про виконавче провадження»:
виконавець не пересвідчився про наявність або відсутність грошових коштів боржника у банках та інших фінансових установах;
виконавець не здійснив заходів, спрямованих на звернення стягнення на майно, що пов’язане із здійсненням господарської діяльності боржника.
Так, дійсно, згідно наказу Господарського суду Одеської області від 29.09.2020 р. у справі № 916/1861/20 боржником є фізична особа-підприємець.
Комітет з етики зазначає, що особливості звернення стягнення на кошти та майно боржника - юридичної особи, фізичної особи – підприємця визначені ст. 52 Закону України «Про виконавче провадження». Ч. 5 вищевказаної статті передбачено, що у разі відсутності у боржника - юридичної особи коштів в обсязі, необхідному для покриття заборгованості, стягнення звертається на інше майно, належне такому боржникові.
У відповідності із ст. 52 ЦК України, фізична особа - підприємець відповідає за зобов'язаннями, пов'язаними з підприємницькою діяльністю, усім своїм майном, крім майна, на яке згідно із законом не може бути звернено стягнення.
Про правомірність дій, спрямованих на звернення стягнення на майно фізичної особи за зобов’язаннями, набутими тією ж особою в статусі фізичної особи-підприємця свідчать висновки Великої Палати Верховного Суду у постанові від 06.06.2018 р. у справі № 910/16713/15. Колегія суддів дійшла до висновку, що фізична особа, яка в установленому законом порядку набула статусу фізичної особи - підприємця, не втрачає і не змінює свого статусу фізичної особи, якого вона набула з моменту народження, а лише набуває до нього нової ознаки - підприємця. При цьому правовий статус "фізична особа - підприємець" сам по собі не впливає на будь-які правомочності особи, зумовлені її цивільною право- і дієздатністю як фізичної особи, та жодним чином не обмежує їх.
Комітет з етики, зважаючи на норми чинного законодавства, усталену судову практику дійшов до висновку про правомірність дій приватного виконавця, спрямованих на звернення стягнення на майно фізичної особи за зобов’язаннями, набутими тією ж особою в статусі фізичної особи-підприємця.
Твердження Скаржника, що приватний виконавець не здійснив заходів, спрямованих на виявлення грошових коштів боржника, зокрема грошових коштів, що містяться на рахунках, відкритих у банках та інших фінансових установах, спростовуються поясненнями виконавця та наданими матеріалами виконавчого провадження.
23.10.2020 р. приватний виконавець виніс постанову про арешт коштів боржника та скерував до виконання банківським установам. Одержавши інформацію про відсутність коштів боржника на рахунках, відкритих останнім у банківських установах, врахувавши, що за боржником не зареєстроване інше рухоме майно, в т.ч. автотранспортні засоби, приватний виконавець розпочав процедуру звернення стягнення на нерухоме майно.
Крім того, Комітет з етики враховує пояснення приватного виконавця, що боржник не надає приватному виконавцю інформацію про грошові кошти або майно, на які, у ході здійснення виконавчого провадження, необхідно звернути стягнення.
3. Скаржник стверджує, що приватний виконавець, звертаючи стягнення на нерухоме майно, порушив майнові права третьої особи. Свою позицію Скаржник обґрунтовує тим, що квартира є спільною сумісною власністю подружжя та, в більшій мірі, придбана за кошти чоловіка.
Комітет з етики враховує, що відповідно до Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об’єктів нерухомого майна, власником квартири № ___, розташованої за адресою: м. Одеса, вул. Бреуса, __ є Скаржник.
Ч. 1 ст. 59 Закону України «Про виконавче провадження» визначено, що особа, яка вважає, що майно, на яке накладено арешт, належить їй, а не боржникові, може звернутися до суду з позовом про визнання права власності на це майно і про зняття з нього арешту.
Комітет з етики враховує, що ані Скаржник, ані чоловік Скаржника не зверталися до суду з позовом про поділ спільного майна подружжя або із позовом про визнання права власності на це майно і про зняття з нього арешту.
4. У своєму зверненні Скаржник стверджує, що під час здійснення виконавчого провадження приватний виконавець порушив вимоги ст. 38 Закону України «Про виконавче провадження» - не виніс постанову про зупинення виконавчого провадження.
Так, ухвалою Південно-Західного апеляційного господарського суду від 14.12.2020 р. у справі № 916/1861/20 фізичній особі-підприємцю поновлено строк на апеляційне оскарження рішення Господарського суду Одеської області від 31.08.2020 р. та відкрито апеляційне провадження.
Відповідно до ст. 38 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження зупиняється виконавцем у разі поновлення судом строку подання апеляційної скарги на рішення, за яким видано виконавчий документ, або прийняття такої апеляційної скарги до розгляду (крім виконавчих документів, що підлягають негайному виконанню). Про зупинення виконавчого провадження виконавець виносить постанову не пізніше наступного робочого дня з дня отримання судового рішення.
Згідно пояснень приватного виконавця, про відкриття апеляційного провадження йому стало відомо 24.12.2020 р. після надходження на його адресу повідомлення від Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Суми) про проведення позапланової невиїзної перевірки виконавчого провадження № 63405218.
28.12.2020 р., перевіривши вказану інформацію в Єдиному державному реєстрі судових рішень, керуючись ст. 38 Закону України «Про виконавче провадження», приватний виконавець виніс постанову про зупинення виконавчого провадження.
Відповідно до ст. 19 Закону України «Про виконавче провадження» на сторін виконавчого провадження, серед іншого, покладено обов’язок невідкладно, не пізніше наступного робочого дня після настання відповідних обставин, письмово повідомити виконавцю про виникнення обставин, що обумовлюють обов’язкове зупинення вчинення виконавчих дій.
Окрім того, Комітет з етики враховує, що звернення Скаржника та матеріали виконавчого провадження, надані приватним виконавцем, не містять доказів звернення сторін виконавчого провадження до приватного виконавця із заявою про зупинення виконавчого провадження на підставі ухвали Південно-Західного апеляційного господарського суду від 14.12.2020 р. у справі № 916/1861/20.
Враховуючи вищевикладене, Комітет з етики дійшов висновку, що ознак порушення Кодексу професійної етики приватного виконавця в діях та рішеннях приватного виконавця виконавчого округу Одеської області під час здійснення виконавчого провадження № 63405218 не виявлено.
Висновок № 127
щодо скарги на дії приватного виконавця виконавчого округу міста Києва
Висновок № 128
щодо оцінки дії приватного виконавця виконавчого округу міста Києва
Висновок № 129
щодо скарги на дії приватного виконавця виконавчого округу Дніпропетровської області
Висновок № 130
щодо скарги на дії приватного виконавця виконавчого округу міста Києва
Висновок № 131
щодо скарги на дії приватного виконавця виконавчого округу Київської області