Резолюція Ради приватних виконавців України у зв’язку з блокуванням Міністерством юстиції України можливості роботи приватних виконавців
Агресія Російської Федерації проти нашої держави істотно змінила всі сфери життя країни, зокрема і систему правосуддя. Тим не менш, одним з ключових завдань, які окреслив перед українським народом прем’єр-міністр Денис Шмигаль у своїй промові 12 березня 2022 року, є відновлення української економіки. Асоціація приватних виконавців України повністю підтримує цей напрямок, проте зазначає, що він є неможливим без забезпечення функціонування ефективної судової системи.
Інститут приватного виконання рішень, запроваджений внаслідок реформи правосуддя, за майже п’ять років свого існування довів країні свою ефективність у відновленні законних прав та інтересів громадян, а також підвищенні інвестиційного клімату України. Яскравим підтвердженням цього є офіційні показники результативності, які свідчать, що в середньому один приватний виконавець працює в рази ефективніше, ніж працівник Державної виконавчої служби.
На жаль, сьогодні спільнота приватних виконавців окрім тяжких викликів війни страждає також від деструктивної політики регулятора в особі Міністерства юстиції. Ця політика наразі прослідковується у не відновленні доступу приватних виконавців до автоматизованої системи виконавчого провадження (АСВП) і відповідному блокуванні можливості здійснювати свою діяльність в умовах воєнного стану.
Зауважуємо, що абзацом 2 пункту 2 наказу Міністерства юстиції України від 04.04.2022 № 1310/5 «Деякі питання доступу до автоматизованої системи виконавчого провадження та Єдиного реєстру приватних виконавців України у період воєнного стану» встановлено підстави відновлення доступу до АСВП приватним виконавцям та їхнім помічникам: відповідний доступ повинен припинятися та відновлюватися адміністратором автоматизованої системи виконавчого провадження на підставі письмового повідомлення Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, яке готується на підставі письмового звернення приватного виконавця.
Тим не менш, не зважаючи на численні письмові звернення, які приватні виконавці відповідно до закону подали після 04.04.2022 до Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, наші колеги досі так і не отримали доступу до АСВП і не можуть працювати.
У той же час такий доступ відновлено органам державної виконавчої служби. Правові, технічні або інші підстави для не відновлення доступу до АСВП приватним виконавцям відсутні.
Асоціація приватних виконавців України та її керівництво неодноразово зверталися до міністра юстиції Дениса Малюськи, його профільного заступника з питань виконавчої служби Андрія Гайченка, а також директора департаменту державної виконавчої служби Максима Кисельова з вимогою вжити заходів для надання приватним виконавцям доступу до системи, проте жодної відповіді так і не отримали.
Асоціація приватних виконавців України висловлює глибоку стурбованість поточною ситуацією і фактичним ігноруванням з боку Міністерства юстиції свого наказу від 04.04.2022 № 1310/5. Переважна більшість приватних виконавців висловлюють готовність здійснювати професійну діяльність з примусового виконання рішень, сплачувати податки до бюджету і підвищувати обороноздатність країни у цей непростий час.
З огляду на поточну ситуацію, Рада приватних виконавців України вирішила:
Визнати поточну політику Міністерства юстиції України щодо блокування роботи приватних виконавців та невідновлення їм доступу до автоматизованої системи виконавчого провадження (АСВП) деструктивною і такою, що порушує законодавство, суперечить задекларованим цілям уряду, шкодить європейській інтеграції країни.
Відзначити незадовільний стан організації роботи Міністерства юстиції України та її керівництва у комунікації з приватними виконавцями та їх органами самоврядування.
Україна в умовах війни потребує дієвої економіки і ефективної системи правосуддя. Наші громадяни і всі інститути всередині країни мають сьогодні об’єднати зусилля для рішучої відсічі агресії, а не чинити перешкоди один одному.