У м. Чернівцях відбулася міжнародна конференція "Дієве самоврядування – потужний консолідуючий фактор приватних виконавців"
1 березня 2024 року в м. Чернівцях відбулася міжнародна конференція "Дієве самоврядування – потужний консолідуючий фактор приватних виконавців", організована Асоціацією приватних виконавців України за підтримки Проекту ЄС "Pravo-Justice" та Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича.
У заході взяли участь представники Міністерства юстиції України, народні депутати, приватні виконавці, правники, арбітражні керуючі, науковці, експерти Проєкту ЄС "Право-Justice".
Ключовими темами для обговорення стали:
Вдосконалення законодавства у сфері примусового виконання рішень та нормативної бази АПВУ Актуальні питання, присвячені організації та діяльності самоврядних структур приватних виконавців в Україні та їх взаємозв'язок Проблематика організації роботи органів АПВУ, зокрема структур, що контролюють дотримання виконавцями етичних норм, як в Україні, так і з врахуванням міжнародного досвіду.
Захід відбувся у змішаному форматі онлайн і офлайн.
Захід вітальним словом відкрила Голова АПВУ Оксана Русецька.
«Дуже дякую нашим збройним силам за можливість проводити наш сьогоднішній захід, шановним представникам Міністерства юстиції, законодавчої та місцевої влади, а також нашим постійним партнерам – Проекту ЄС "Pravo-Justice" за постійну увагу до реформи та нашої професії. Впевнена, що сьогоднішній захід принесе багато плідних дискусій, важливого досвіду та напрацювань», – зазначила Голова АПВУ.
«Вітаю Асоціацію з демократично обраним новим керівництвом. Ми раді, що змогли налагодити конструктивний діалог зі спільнотою. Приватні виконавці – важлива професія в тому числі і для обороноздатності нашої країни. Держава отримує від їх діяльності величезні суми податків. Маю сподівання, що довгоочікуваний законопроект 5660, а також низка інших важливих законодавчих рішень для системи примусового виконання рішень зрештою будуть прийняті, а професія приватних виконавців продовжуватиме розвиватися», – зазначив заступник Міністра юстиції України з питань виконавчої служби Андрій Гайченко.
«Інститут приватних виконавців довів свою ефективність. Показав, що він спроможний виконувати свої функції. Ми своєю роботою в Комітеті намагаємося його підтримувати. Нам завжди вдавалося знаходити компроміси і вигідні рішення як для професії приватних виконавців, так і для всіх громадян. В нас є безліч законопроектів, зокрема і законопроект 5660, які спрямовані на вдосконалення примусового виконання рішень в Україні. Найбільшим часом буде розглядатися законопроект про мобілізацію і я особисто вносив правки щодо бронювання приватних виконавців. Це важлива для країни професія, яка обов’язково має продовжувати працювати», – наголосив народний депутат України, Заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань правової політики Валерій Божик.
«Приємно відзначити, що, на щастя, робота приватних виконавців стала набагато кращою і більш врегульованою. За часи війни кількість притягнень до дисциплінарної відповідальності значно зменшилася. До 1% скарг, які надходять на адресу Департаменту, знаходять реагування. Це показник розвитку самоврядування спільноти», - додав Директор Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Максим Кисельов.
Ірина Жаронкіна, старший національний експерт Проекту ЄС "Pravo-Justice", відзначила злагоджену багаторічну співпрацю проекту з Асоціацією приватних виконавців України, а також належний рівень її професіоналізму.
«Останнє соціологічне дослідження, яке проводилося на замовлення Проекту, підтверджує, що загалом громадяни та особливо юридична спільнота позитивно відзначає роботу АПВУ. Це вказує на те, що Асоціація справляється зі своїми функціями як самоврядна професійна саморегулівна організація», – зазначила Ірина.
Вдалої роботи та плідної дискусії на конференції учасникам побажали місцеві представники приймаючої сторони на конференції – Чернівецької області: ректор Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Роман Петришин, заступник Чернівецького міського голови Євгеній Маховіков та Голова Ради приватних виконавців Чернівецької області Віталій Коломієць.
І сесія конференції була присвячена питанню реформування самоврядування приватних виконавців з врахуванням 6 років досвіду АПВУ та міжнародної практики.
Сесію модерувала приватний виконавець, заступник Голови Ради приватних виконавців міста Києва Марія Фесик.
Андрій Авторгов, к.ю.н., приватний виконавець, заступник Голови Асоціації приватних виконавців України говорив про виклики сьогодення та подальший розвиток професії приватного виконавця.
«Війна поставила перед інститутами примусового виконання нові виклики, при цьому залишилися невирішеними і давні «хронічні» проблеми виконавчого провадження. З початком повномасштабного вторгнення, законодавцем було ухвалено ряд змін до чинного законодавства, направлених на пом’якшення заходів виконавчого провадження, а також зупинення примусового виконання певних видів виконавчих документів щодо боржників як фізичних так і юридичних осіб. Це значно звузило можливість примусового виконання рішень. Поки держава на поспішає розширювати наші повноваження, спільноті приватних виконавців потрібно боротися за довіру суспільства, аби стати тим інститутом, якому довіряють. Перші успіхи у нас вже є», – вважає Андрій
Директор Директорату правосуддя та кримінальної юстиції Міністерства юстиції України Олександр Олійник надав аналіз законодавчих перспектив розвитку самоврядування приватних виконавців.
«Приватним виконавцям необхідно провести ревізію функцій всіх існуючих органів на предмет їх дублювання, відповідності законодавству, ефективності і розглянути питання щодо взаємодії цих органів зі всією спільнотою. Маємо унормувати порядок та спосіб моніторингу проблемних питань, які виникають під час застосування приватними виконавцями законодавства», - зазначив в аналізі Олександр.
Приватний виконавець, Голова Ради приватних виконавців Чернівецької області Віталій Коломієць у своєму виступі проаналізував доцільність повної передачі функцій дисциплінарної та кваліфікаційної комісій до АПВУ.
«Повна передача функцій дисциплінарної та кваліфікаційної комісій до АПВУ може принести певні переваги, такі як підвищення об'єктивності та професіоналізму. Однак, необхідно ретельно зважити всі ризики та потенційні негативні наслідки. Важливо забезпечити належний механізм контролю та балансу інтересів, щоб уникнути конфлікту інтересів та забезпечити ефективне фінансування, громадський контроль та прозорість процесів для забезпечення обговорення всіх аспектів присутніх при примусовому виконані рішень», - вважає Віталій.
К.ю.н., приватний виконавець, член Ради приватних виконавців міста Києва Андрій Іванов проаналізував регулювання дотримання приватними виконавцями етичних норм у Республіці Болгарія.
«В Болгарії приватний виконавець надає допомогу колезі, утримуючись від втручання в його діяльність. Неприпустимим є вчинення будь-яких дій з підготовки документів - скарг тощо, спрямованих на затягування або зрив виконавчого провадження, розпочатого у свого колеги. Це досвід, який можна враховувати у роботі в Україні», - зазначив у доповіді Андрій.
Голова Ради приватних виконавців міста Києва Михайло Корольов надав доповідь про реформування організації роботи та повноважень рад приватних виконавців регіону.
«У контексті незалежності територіального органу, його впливу на захист та представництво інтересів виконавців, у практичному застосуванні, на жаль, можна констатувати досить «фасадну» функцію регіональних рад. Додайте до цього, у перспективі майбутнього, передбачені у законопроекті №5660, відсутність права голосувати в якості делегата або приймати участь у роботі РПВУ і посилення без того наявної кризи самоврядування забезпечено. Люди просто перестануть обиратись в регіональні Ради. Такі демотивуючі фактори точно не сприяють підвищенню авторитету такого органу самоврядування та інструменту саморозвитку професії, як регіональна Рада. Необхідно наповнювати змістовністю діяльність регіональних органів, шляхом розширення їх повноважень та залучення до регуляційних процесів діяльності виконавців в регіонах», - вважає Михайло.
Голова Комітету АПВУ з етики Віталіна Кісельова озвучила на конференції, що професія приватного виконавця потребує кардинальних змін та модернізації норм Кодексу етики професійної діяльності.
«Без повного та ґрунтовного розуміння кожним приватним виконавцем того, що інтереси спільноти повинні бути вищими за інтереси окремої особи, жодна норма Кодексу не буде ефективною. Особисто я вірю, що ми в силах навести цей справедливий лад», - зазначила Віталіна.
Арбітражний керуючий, адвокат Денис Ткаченко навів досвід проведення онлайн самоврядування на прикладі арбітражних керуючих.
«Приватні виконавці та арбітражні керуючі – це дуже близькі професії одна до одної, зі всіх суб’єктів незалежної професійної діяльності. Таким професіям треба бути в постійному діалозі, та переймати позитивний досвід один одного», – прокоментував Денис.
У сесії також взяли участь закордонні партнери АПВУ. Юрисконсульт Національного союзу судових виконавців Республіки Молдови Ольга Бачу презентувала на конференції як відбувається контроль судових виконавців органами самоуправління в Республіці Молдова. Судовий виконавець Литви Александрас Селезньовас представив особливості самоврядування судових виконавців у своїй країні.
II сесія конференції пройшла у форматі дискусії і була присвячена обговоренню пропозицій змін до Закону України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів», Статуту та інших організаційних документів АПВУ, Кодексу професійної етики приватного виконавця.
Сесію модерували приватний виконавець, член Кваліфікаційної комісії приватних виконавців України Валерій Притуляк і д.ю.н., професор Кременчуцького національного університету імені М. Остроградського, приватний виконавець, член Дисциплінарної комісії приватних виконавців Володимир Скрипник.
Володимир запропонував розглянути питання щодо внесення змін до відповідних документів.
«Запропоновані зміни до Закону стосуються як питання оптимізації деяких аспектів професійної діяльності приватного виконавця, в тому числі посилення захисту прав приватного виконавця в межах такої діяльності, так і питання самоврядування приватних виконавців. В свою чергу, запропоновані зміни до статутних документів АПВУ покликані привести у відповідність певні положення актів АПВУ до норм чинного законодавства, усунути існуючі прогалини з деяких питань самоврядування приватних виконавців та удосконалити певні організаційні моменти, наприклад, які стосуються проведення з'їздів приватних виконавців, як регіону, так і України. Пропозиції щодо внесення змін до Кодексу етики по більшій мірі стосуються питання відповідальності приватних виконавців та спрямовані на забезпечення підвищення авторитету професії в цілому», – описав свої пропозиції Володимир.
Заключна ІІІ сесія Міжнародної конференції "Дієве самоврядування – потужний консолідуючий фактор приватних виконавців" була присвячена обговоренню проблематики організації роботи органів Асоціації приватних виконавців України.
Сесію модерував приватний виконавець виконавчого округу Львівської області Андрій Пиць.
Приватний виконавець, Голова Ради приватних виконавців Кіровоградської області Олександр Чумак надав аналіз самоврядування приватних виконавців як складової частини національної безпеки України.
«Враховуючи нагальну необхідність в зміцненні національної безпеки України на фоні повномасштабної агресії пропоную ініціювати внесення змін до Законів України. Потрібно внести зміни до Закону України «Про національну безпеку України» та включити до суб'єктів національної безпеки органи, на які покладено функцію держави примусового виконання судових рішень та інших органів, що в свою чергу підвищить їхній процесуальний статус. Також необхідно внести зміни до Закону України «Про виконавче провадження» та виключити п.4 ст. 5 цього Закону, що, в свою чергу, надасть суттєвих фінансових надходжень до бюджету країни та наблизить нашу перемогу», – запропонував Олександр Чумак.
Дисциплінарний уповноважений АПВУ Сергій Нелюба в доповіді презентував функції і основні аспекти роботи на своїй посаді.
«Приємно констатувати, що всередині нашої спільноти у дисциплінарній процедурі прослідковується певна послідовність. Зазвичай, моя позиція співпадає з позицією Комітету АПВУ з етики. За весь час роботи в нас існували лічені випадки розбіжностей», – зазначив Сергій.
Приватний виконавець, член Кваліфікаційної комісії приватних виконавців Дмитро Кудряшов проаналізував діяльність кваліфікаційної комісії приватних виконавців.
«Безперервне, ґрунтовне і системне підвищення кваліфікації є невід’ємною складовою та важливою умовою високого професійного рівня кожного приватного виконавця, запорукою ефективного примусового виконання ним судових рішень, а також сприяє успішному розвитку інституту приватного виконання в Україні. Участь у підготовці майбутніх приватних виконавців, підвищення кваліфікації діючих приватних виконавців, їх помічників та популяризація професії приватного виконавця посідає значне місце у діяльності АПВУ та потребує подальшого правового визначення та розвитку», - зауважив Дмитро.
Сертифікований медіатор, приватний виконавець, Голова Комітету АПВУ з медіації Катерина Каращук проаналізувала аспекти медіації у виконавчому провадженні.
«Завдяки медіації ми вже змогли відкликати численні скарги на приватних виконавців. Використання медіації у виконавчому провадженні має низку переваг: медіація дозволяє пришвидшити виконання рішення, а боржник, який знайде взаєморозуміння з кредитором, охочіше виконуватиме свої обов’язки. Зросте відсоток виконаних судових рішень, а також зростуть показники ефективного виконання. Відбудеться «розвантаження» виконавців. Скоротяться бюджетні витрати на примусове виконання судових рішень. Таким чином, застосування медіації принесе прибуток цивільному обороту і економіці країни загалом», - вважає Катерина.
К.ю.н., член Дисциплінарної комісії приватних виконавців України Ольга Верба презентувала основні аспекти процедури упорядкування і випуску Вісника АПВУ.
"Приємно, що наше видання читають. Я постійно чую позитивні відгуки не тільки від приватних виконавців, але і від суддів, адвокатів, представників інших юридичних професій. Це вагомий крок для популяризації нашої професії", - вважає Ольга.
Д.ю.н., професор, Заслужений юрист України, Голова Науково-консультативної ради АПВУ Світлана Фурса презентувала ключові аспекти діяльності Науково–консультативної ради АПВУ.
«Мені приємно констатувати, що сьогодні і інтереси українських вчених, і інтереси Асоціації приватних виконавців України на сьогоднішній день збігаються. До Науково-консультативної ради мають бути залучені фахівці, які експертно розуміються на тематиці виконавчого провадження», - вважає Світлана Фурса.
Голова Ревізійної комісії Асоціації приватних виконавців України, приватний виконавець Іван Жаботинський проаналізував основні аспекти діяльності Ревізійної комісії АПВУ.
«На жаль, у регуляції діяльності Ревізійної комісії АПВУ ми на сьогоднішній день маємо низку суперечностей у нормативно-правових актах. Ми маємо намагатися змінювати склад ревізійної комісії кожні 2 роки, оцінювати правильність використання майна не тільки з формальної точки зору, змінювати аудиторську фірму і виправити суперечності в нормативних актах», – пропонує Іван.