Новини АПВУ
Загальні новини

Держгеокадастр рекомендує приватним виконавцям отримати доступ до Державного земельного кадастру

Для цього до Держгеокадастру необхідно подати лист про надання доступу до Державного земельного кадастру, до якого додати заяву про надання доступу до відомостей Державного земельного кадастру.

Форму заяви (приклад) розміщено на офіційному вебсайті Адміністратора ДЗК – державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» за посиланням.

Повна версія листа Держгеокадастру:

Щодо пропозицій про надання
доступу до відомостей Державного
земельного кадастру

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру (далі – Держгеокадастр), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 року № 15 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2021 року № 1302), Держгеокадастр є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері національної інфраструктури геопросторових даних, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру.

Згідно з частиною першою статті 1 Закону України «Про Державний земельний кадастр» (далі – Закон) державний земельний кадастр – єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами, про меліоративні мережі та складові частини меліоративних мереж.

Порядок користування відомостями Державного земельного кадастру та надання доступу до Державного земельного кадастру передбачено Законом та Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 р. № 1051 (далі – Порядок).

Перелік користувачів, для яких передбачено користування відомостями Державного земельного кадастру, що здійснюється шляхом надання відповідного доступу, визначено пунктом 187 Порядку. Зокрема, доступ надається приватним виконавцям під час виконання своїх повноважень.

Пунктом 188 Порядку встановлено, що надання доступу до Державного земельного кадастру суб'єктам, зазначеним у пункті 187 цього Порядку, здійснюється адміністратором Державного земельного кадастру за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру з використанням каналів електронних комунікацій та кваліфікованого електронного підпису або засобу електронної ідентифікації з високим рівнем довіри відповідно до вимог Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги».

Доступ до Державного земельного кадастру з метою отримання відомостей в електронній формі забезпечується після їх підключення до зазначеного Кадастру. Послуги із забезпечення доступу суб’єктів, зазначених у пункті 187 цього Порядку, до Державного земельного кадастру, а саме підключення, технічне і технологічне супроводження такого доступу, надаються адміністратором Державного земельного кадастру (далі – Адміністратор ДЗК) відповідно до заяви про надання доступу до відомостей Державного земельного кадастру за формою згідно з додатком 54 до Порядку.

Заява подається в паперовій чи електронній формі. Заява в електронній формі посвідчується власним кваліфікованим електронним підписом (печаткою) заявника.

Звертаємо увагу, що даний доступ надається до відомостей, передбачених підпунктом 7 пункту 190 Порядку, а саме про земельну ділянку (кадастровий номер, місце розташування, опис меж, площа, міри ліній по периметру, цільове призначення, склад угідь і їх назви, обмеження у використанні земельних ділянок, інформація про документацію із землеустрою та оцінки земель щодо земельної ділянки, відомості про власників, користувачів земельної ділянки тощо).

Також вказаний доступ передбачає можливість пошуку інформації за наступними пошуковими фільтрами: кадастровим номером земельної ділянки, РНОКПП/ЄДРПОУ фізичної/юридичної особи, ПІБ та паспортних даних громадянина України.

За наявною інформацією, від приватних виконавців, як від суб’єктів незалежної професійної діяльності до Держгеокадастру за період 2023 – 2025 роки надійшло орієнтовно 1400 звернень на отримання інформації про фізичних та юридичних осіб, яка необхідна для виконання рішень, примусове виконання яких передбачено законом.

Враховуючи вищевикладене, рекомендуємо приватним виконавцям з метою ефективного виконання основних завдань, отримати доступ до Державного земельного кадастру у відповідності до пункту 188 Порядку. Для цього до Держгеокадастру необхідно подати лист про надання доступу до Державного земельного кадастру, до якого додати заяву про надання доступу до відомостей Державного земельного кадастру (додаток 54 до Порядку).

Форму заяви (приклад) розміщено на сайті Адміністратора ДЗК – державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» за посиланням https://dzk.gov.ua/wp-content/uploads/2024/01/dodatok_54_zaiava__PKMU_665.pdf.

Зазначаємо, що листи Держгеокадастру не є нормативно-правовими актами, а мають лише інформативний характер і не встановлюють правових норм.

Заступник Голови Ярослав ШТИКЕР