Рекомендації та роз'яснення

Роз'яснення Міністерства юстиції щодо внесення змін в АСВП в частині розроблення шаблону постанови тимчасового приватного виконавця про зупинення виконавчого провадження

Міністерство юстиції розглянуло лист Асоціації приватних виконавців України від 04.09.2024 № 355/01-14 щодо надання роз’яснення та в межах компетенції повідомляє таке.

Основи організації та діяльності з примусового виконання судових рішень і рішень інших органів (посадових осіб) приватними виконавцями, їхні завдання та правовий статус визначає Закон України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів» (далі – Закон № 1403-VIII).

Згідно з частиною першою статті 2 Закону № 1403-VIII правовою основою діяльності органів державної виконавчої служби та приватних виконавців є Конституція України, цей Закон, міжнародні договори України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, інші закони, нормативно-правові акти, прийняті на їх виконання.

Відповідно до частини другої статті 44 Закону № 1403-VIII у разі припинення діяльності приватного виконавця з підстав, передбачених пунктами 2-10 частини першої статті 44 цього Закону, Рада приватних виконавців України визначає тимчасового приватного виконавця, який зобов’язаний протягом трьох місяців здійснити заходи з припинення діяльності приватного виконавця.

Пунктом 1 частини третьої статті 45 Закону № 1403-VIII передбачено, що тимчасовий приватний виконавець зобов’язаний зупинити виконавчі провадження до моменту їх передачі в порядку, визначеному частиною четвертою цієї статті.

При цьому слід зазначити, що відповідно до статті 1 Закону України «Про виконавче провадження» (далі – Закон № 1404-VIII) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) – це сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Згідно з пунктами 1-3 статті 2 Закону № 1404-VIII виконавче провадження має здійснюватись з дотриманням засад верховенства права, обов’язковості виконання рішень та законності.

Частиною першою статті 18 Закону № 1404-VIII встановлено, що виконавець зобов’язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

З огляду на це варто зауважити, що в автоматизованій системі виконавчого провадження (далі – Система) реалізований шаблон загальної постанови, на підставі якої тимчасові приватні виконавці мають можливість виносити постанову про зупинення виконавчого провадження до запровадження в Системі відповідного шаблону.

Окремо інформуємо, що Департаментом державної виконавчої служби Міністерства юстиції України на виконання положень статті 45 Закону № 1403-VIII розроблено шаблон постанови тимчасового приватного виконавця про зупинення виконавчого провадження та відповідно до пункту 4 розділу ІV Положення про автоматизовану систему виконавчого провадження, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 05.08.2016 № 2432/5, передано для реалізації в Системі до державного підприємства «Національні інформаційні системи».

Директор Департаменту державної виконавчої служби
Максим КИСЕЛЬОВ
2024-10-18 18:29