Новини АПВУ
Новини Асоціації

Резолюція Ради приватних виконавців України щодо необхідності продовження реформи примусового виконання рішень

Інститут приватного виконання рішень, запроваджений внаслідок реформи правосуддя, за шість років свого існування довів свою ефективність у відновленні законних прав та інтересів громадян, а також підвищенні інвестиційного клімату України. Переконливим підтвердженням цього є офіційні показники результативності, які свідчать, що в середньому один приватний виконавець працює в рази ефективніше, ніж працівник органів державної виконавчої служби.

Ефективність приватних виконавців засвідчує необхідність продовження і поглиблення реформи примусового виконання рішень в Україні, зокрема – зрівняння повноважень приватних і державних виконавців, а також забезпечення їх сучасним інструментарієм для здійснення професійної діяльності (цифровізація виконавчого провадження).

Вимушені констатувати, що питання примусового виконання рішень, ефективність якого з року в рік залишається вкрай незадовільною, не отримує достатньої уваги з боку центральних органів державної влади. 15 жовтня 2020 року Комітетом Верховної Ради України з питань правової політики проведено комітетські слухання на тему: «Виконання судових рішень як гарантія дієвості судового захисту», за підсумками яких підготовлено відповідні рекомендації Верховній Раді України, Кабінету Міністрів України, Міністерству юстиції України. На жаль, рекомендації учасників комітетських слухань були фактично проігноровані зазначеними органами державної влади.

З огляду на зазначене вище, а також враховуючи суттєве зниження фактичного виконання судових рішень (з 2,6 % у 2021 році до 1,6 % у 2022 році у грошовому еквіваленті) в умовах боротьби України з повномасштабною агресією з боку Російської Федерації, беручи до уваги важливість ефективного примусового виконання рішень в рамках євроінтеграційних прагнень нашої країни,

Рада приватних виконавців України ухвалила:


  1. Звернутися до Комітету Верховної Ради України з питань правової політики з пропозицією провести комітетські слухання на тему: «Примусове виконання рішень в умовах правового режиму воєнного стану» за участю представників профільних органів державної влади, ключових стейкхолдерів і міжнародних донорських організацій.
  2. Звернутися до народних депутатів України з проханням підтримати реформу виконавчого провадження, прийнявши у другому читанні законопроект № 5660 «Про примусове виконання рішень», включений до порядку денного Х сесії парламенту постановою Верховної Ради України від 5 вересня 2023 року № 3369-IX.

Україні потрібен дієвий судовий захист через ефективне примусове виконання судових рішень!